X
تبلیغات
رایتل
چهارشنبه 5 آبان‌ماه سال 1389 @ 03:03 ب.ظ

آشنایی با google site map

قبل از هر چیزی باید بگویم که site map یا نقشه سایت رویه کاویدن صفحات شما توسط گوگل را عوض نمی کند بلکه مکملی برای نحوه کاوش صفحات سنتی ارائه می کند.

در روش سنتی موتور روبوت موتور جستجو با دنبال کردن لینک ها صفحات را پیدا می کند و با مقایسه آنها با بانک اطلاعاتی خود می تواند یک بانک اطلاعاتی به روز و آماده داشته باشد. این بدان معناست که احتیاجی نیست که آدرس همه صفحات خود را در این نقشه قرار دهد. روبوت کاونده گوگل هنوز هم همه لینک های موجود در صفحات شما را می پیماید. چه در نقشه سایت ذکر شده باشد و چه نشده باشد. ولی آنچه مسلم است بوسیله نقشه سایت شما آدرس صفحاتی را به گوگل معرفی می کنید که راهنمایی برای روبوتهای کاونده آن است.

با خواندن مراحل زیر چگونگی عملکرد نقشه سایت گوگل اطلاعات بیشتری بدست می آورید.

1ــ وب مستر یا مدیر سایت آدرس یک سری صفحات مفید سایت خود را همراه با ویژگیهایی (مانند تاریخ آخرین تغییرات، الویت و دوره های زمانی ایجاد تغییرات) به نقشه سایت اضافه می کند. این صفحه طبق پروتکل نقشه سایت که توسط گوگل تعریف شده است باید با فورمت XML ذخیره شود. نام این فایل معمولاً sitemap.xml است که در دایرکتوری اصلی (root directory) قرار می گیرد.

گوگل فایل متنی یا txt. ساده را هم قبول می کند، اما نقشه سایتی که با فورمت XML ذخیره شده است در اولویت بالاتری قرار می گیرد.

2ــ وب مستر یا مدیر سایت آدرس اینترنتی نقشه سایت را به گوگل ارائه می دهد. گوگل آن را برای ساختار صحیح بررسی می کند و نتیجه را نمایش می دهد. بعد از اینکه گوگل نقشه سایت را پذیرفت. گوگل طبق برنامه خود شروع به کندو کاو در آن می کند. مدت کوتاهی بعد از اینکه مدیر سایت نقشه سایت جدید را وارد سایت کرد روبوت های گوگل وارد وب سایت می شوند و مطالب جدید و اصلاح شده را در لیست خود اضافه می کنند.

3ــ بعد از ایجاد هر تغییری در سایت مدیر سایت نقشه سایت خود را به روزرسانی کرده و آدرس صفحاتی را که در آنها تغییراتی ایجاد کرده در نقشه سایت خود اضافه می کند. و آنرا دوباره به گوگل ارائه می دهد.

به همین سادگی! حتی احتیاج به دانش خاصی در مورد فورمت XML یا نرم افزارهای مربوط به آن ندارید. یکبار که نقشه سایت گوگل اجرا شد. ارائه مجدد آن به گوگل می تواند به صورت اتومات انجام گیرد

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد